Kakšne dobrobiti v zdravljenju melanoma prinaša prva odobrena adoptivna celična terapija? Kakšen bi bil optimalen režim neoadjuvantnega zdravljenja za bolnike z resektabilnim melanomom z visokim tveganjem? Kateri prelomni rezultati utirajo pot uporabi imunoterapije pred kirurškim zdravljenjem malignega melanoma? Odgovore ponujajo odmevne raziskave, predstavljene tudi na nedavnem kongresu Ameriškega združenja za internistično onkologijo (ASCO).
Ob čedalje bolj utečeni in daljši uporabi bioloških terapij za zdravljenje luskavice se kopičijo tudi podatki o njihovi varnosti. Ali imunomodulatorni način delovanja, ki poviša tveganje za nekatere okužbe, povišuje tudi tveganje za kožne malignosti? Odgovor je iskala nedavna pregledna raziskava.
Evropski projekt 4D PICTURE, pri katerem sodeluje tudi OI Ljubljana, s pomočjo umetne inteligence in baz podatkov iz različnih držav razvija napredno prognostično orodje za sprejemanje odločitev v onkološkem zdravljenju. Njegove cilje predstavlja doc. dr. Barbara Perić, dr. med., spec. splošne kirurgije z OI Ljubljana.
Razmah sistemske terapije v zdravljenju kožnega melanoma postavlja vlogo kirurgije v nove okvire in obeta spremembe. Kakšne bodo te? Nekaj usmeritev se nadejamo od mednarodne raziskave MelMarT-II. O raziskavi, ki je nedavno dosegla pomemben mejnik, piše doc. dr. Barbara Perić, dr. med.
Register raka RS na Onkološkem inštitutu Ljubljana je konec oktobra objavil podatke o bremenu raka v letu 2020, prvem letu epidemije covida-19. Koliko je bilo odkritih rakov glede na pričakovano število novih primerov? Ali so se uresničile napovedi?
Ljudje, ki so bili zdravljeni zaradi kožnega raka ali predrakavih sprememb, kažejo večje poznavanje in ustreznejše obnašanje glede potrebe po zaščiti pred soncem v primerjavi s splošno javnostjo, vendar pa je njihovo celotno ozaveščanje na tem področju še vedno pomanjkljivo, kaže študija, predstavljena na letošnjem srečanju ASCO.
Kakšen napredek v preživetju prinaša sistemsko zdravljenje pri bolnikih s sluzničnim in uvealnim melanomom ter bazalnoceličnim in ploščatoceličnim karcinomom kože? Predstavljamo ključne novosti zadnjega leta, ki so bile izpostavljene na 19. šoli o melanomu.
Dopolnilno sistemsko zdravljenje se premika še v zgodnejše stadije bolezni, pri katerih obstaja veliko tveganje za ponovitev bolezni. Kako sistemska terapija spreminja preživetja bolnikov? Katere so zadnje novosti v zdravljenju in kakšne spremembe se obetajo v prihodnosti?
Z nevronskimi mrežami in strojnim učenjem je mogoče mejne lezije hitreje in prej opredeliti, razlaga Branko Pirš, dr. med., spec. dermatovenerologije iz Dermacentra. Kateri so trenutni izzivi klinični uporabe? Je to prihodnost zgodnjega odkrivanja kožnih tumorjev?
Metotreksat lahko prispeva k razvoju kožnega melanoma zaradi svojih imunosupresivnih učinkov in fotosenzitivnih lastnosti, so ugotovili avtorji raziskave, objavljene v reviji JAMA Dermatology. Kakšne so podrobnejše ugotovitve prvega sistematičnega pregleda in metaanalize?
V Lancetovi publikaciji objavljena raziskava je obravnavala vprašanje ne docela pojasnjene več kot 50-odstotne neodzivnosti bolnikov, zdravljenih z zaviralci imunskih kontrolnih točk (ZIKT). Preverili so, ali bi cirkulirajoči vnetni proteini lahko služili kot napovedni biooznačevalci za uspešnost zdravljenja z ZIKT.
Kakšni so izsledki kliničnih raziskav o zdravljenju melanoma in kakšna so najnovejša terapevtska priporočila? Kako se ocene preživetja razlikujejo med terapijami in njihovimi kombinacijami? Odgovore je v mrežni analizi na letošnjem kongresu EADV predstavil prof. dr. Hensin Tsao, dr. med., spec. dermatologije s harvardske medicinske šole.
Zakaj so bile raziskave o adjuvantnem in neoadjuvantnem zdravljenju malignega melanoma najbolj vroča tema letošnjega kongresa, komentira prof. dr. Renata Zaucha, dr. med., spec. klinične onkologije in radiologije iz Medicinske fakultete Gdansk. Kako bodo novi podatki vplivali na klinično prakso? Kaj je novega o sekvenciranju terapije?