Dushan Mangaroski, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, v prispevku povzema tri klinične raziskave s kongresa ASCO GU, ki po njegovem mnenju vplivajo na nadaljnji razvoj obravnave urogenitalnih rakov. Med njimi sta dve klinični raziskavi faze III in raziskava faze II, ki je potrdila dobrobit, kot jo je doslej nakazovala klinična praksa.
Dr. Mojca Humar, dr. med., spec. internistične onkologije iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, je zbrala nekaj kliničnih raziskav faze III, ki pričajo o napredku sistemskega zdravljenja raka prostate. Preberite posodobljene rezultate raziskav TALAPRO-2, ENZA-P, VISION in STAMPEDE. Kakšen pa je vpliv telesne vadbe na zmanjšanje utrudljivosti bolnikov z napredovalim rakom prostate, zdravljenih z odtegnitvijo androgenov?
Večina strategij zdravljenja raka ledvic temelji na raziskavah, narejenih na svetloceličnem raku ledvic. Pomanjkljivi so podatki iz večjih randomiziranih raziskav faze III za zdravljenje preostali histoloških tipov. Prav tako ni dovolj močnih dokazov o optimalnem zaporedju sistemskega zdravljenja po progresu bolezni ob zdravljenju prvega reda. Kaj pa je znanega?
Spolne težave, povezane z rakom, bolniki uvrščajo med tiste, ki najpogosteje ostanejo brez obravnave. Opravili smo pregled literature o najpogostejših spolnih disfunkcijah, ki se pojavijo po zdravljenju uroloških rakov. Ta vidik si zasluži več pozornosti zdravstvenih delavcev, poudarja Anja Brčan, mag. zdr. nege s KO za urologijo UKC Ljubljana.
Z uvedbo sistematičnega presejanja bo fokalna terapija raka prostate pridobila vidnejšo vlogo, meni Boštjan Kramar, dr. med., specialist urologije z Oddelka za urologijo UKC Maribor. S svojo ekipo to metodo uvaja v klinično prakso, načrtuje izvedbo klinične raziskave ter vključitev v dva mednarodna klinična registra. Kako se zlasti ireverzibilna elektroporacija umešča v zdravljenje lokaliziranega raka prostate?