Kako optimalno zdraviti razsejani hormonsko odvisni rak prostate (rHORP) pri bolnikih z ugodno prognozo? Kdaj lahko kontinuirano zdravljenje nadomesti intermitentno in kateri načini prekinitve prinašajo najboljše izide? Izr. prof. dr. Boštjan Šeruga, dr. med., specialist internistične onkologije z OI Ljubljana, predstavlja raziskave, ki iščejo odgovore na ta vprašanja.
V odmevni raziskavi so pri bolnikih z urotelijskim rakom sečnega mehurja proučevali gene, povezane s presnovo nikotina. Kako se lahko ta specifični genski podpis v klinični praksi vključi v napovedovanje prognoze teh bolnikov? Ali lahko napove stopnjo odziva na zdravljenje z imunoterapijo?
PSMA-usmerjeno radionuklidno zdravljenje (PRLT) razsejanega proti kastraciji odpornega raka prostate je v vzponu. Skoraj enoletne klinične izkušnje Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana potrjujejo rezultate iz literature glede učinkovitosti in varnosti zdravljenja tudi v domačem realnem kliničnem okolju.
V članku, objavljenem v septembrski številki revije The New England Journal of Medicine, so predstavili primerjalno analizo, s katero so ugotavljali, ali presejanje s slikanjem z magnetno resonanco (MRI) izboljša zgodnje odkrivanje raka prostate in ali prispeva k zmanjšanju klinično nepomembnih diagnoz. Kaj kažejo rezultati?
Cilj projekta ZAP Cancer, ki pod koordinatorstvom OI Ljubljana poteka v sodelovanju z vodilnimi evropskimi raziskovalnimi ustanovami, je pospešiti raziskave na področju aktivacije protitumorskega imunskega odziva s tehnikami elektrokemoterapije in genskega elektroprenosa. Kdaj bomo raziskovalne izsledke lahko prenesli v klinično prakso?