Kako pristopiti k zdravljenju novoodkritega diseminiranega plazmocitoma? Kako optimalneje določiti, kateri bolniki so primerni za presaditev krvotvornih matičnih celic? Kateri so izzivi in priložnosti v zdravljenju ponovljene ali napredovale bolezni z bispecifičnimi protitelesi in s CAR-T celično terapijo? Kongres EHA 2024 je v živo spremljala prim. Nataša Fikfak, dr. med., spec. interne medicine in hematologije s SB dr. Franca Derganca Nova Gorica.
Na letošnjem kongresu je bilo največ odmevnih in za klinično prakso spreminjajočih raziskav na področju zdravljenja limfomov. Predstavljamo prve in nove podatke raziskav APOLLO, GHSG HD21, STARGLO, ECHO in SEQUOIA. Se nove možnosti zdravljenja obetajo tudi za starejše bolnike z visoko tvegano boleznijo?
V dobi tarčnih zdravil je največ novosti ravno pri najpogostejši indikaciji za alogensko transplantacijo pri akutni mieloični levkemiji. Z izboljšanjem preživetja z uporabo zaviralcev FLT3 ob indukcijskem zdravljenju in vzdrževanju pri bolnikih, ki imajo sočasno tudi mutacijo NPM1, ti nimajo več indikacije za presaditev v prvi remisiji. Piše Polona Novak, dr. med., spec. hematologije s KO za hematologijo UKC Ljubljana.
Tudi kongres ASCO je letos postregel z naborom raziskav s pomembnimi implikacijami za klinično prakso. Nove kombinacije zdravljenja so v raziskavah IMROZ in DREAMM-8 izkazale superiornost nad standardnim zdravljenjem tako pri bolnikih z novoodkritim diseminiranim plazmocitomom (DP) kot pri tistih s ponovljenim ali neodzivnim.