O novostih v sistemskem zdravljenju kožnih tumorjev in boljših obetih za bolnike je spregovorila prof. dr. Janja Ocvirk, dr. med., spec. internistične onkologije. Poudarila je, da se je v času epidemije covid-19 zmanjšala incidenca kožnih tumorjev. To pa najverjetneje pomeni, da je v prihodnje pričakovati več bolnikov s težjim bremenom bolezni.
Sistemska terapija v dopolnilnem zdravljenju melanoma
Pri katerih bolnikih z malignim melanomom je indicirano dopolnilno zdravljenje s tarčno terapijo in imunoterapijo, je na 17. Šoli melanoma predstavila specialistka internistične onkologije doc. dr. Martina Reberšek, dr. med. Kako se je izkazala tarčna terapija v praksi, smo izvedeli tudi na primerih dveh bolnikov.
»Že desetletje ne velja več, da dermatologi maligni melanom prepoznamo pri pacientu na vratih, ko je kožna sprememba zelo očitna, temveč je v našem največjem interesu, da ga najdemo v najzgodnejšem stadiju,« poudarja dermatovenerologinja Aleksandra Dugonik, dr. med. Kako jim to uspeva?
Genski podpis melanoma poznamo že nekaj let, je povedala dr. Tanja Mesti, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana, kjer redno določajo najpogostejše biooznačevalce, saj imajo pomemben prediktivni in prognostični pomen.
INFOGRAFIKA: Imunoterapija v zdravljenju nemelanomskih rakov
Standardna terapija pri zdravljenju nemelanomskih rakov je kirurgija, saj je večina teh rakov ob diagnozi lokalno omejena, pri recidivnih, lokalno napredovalih in metastatskih pa ima pomembno vlogo sistemsko zdravljenje. Zbrali smo vse najpomembnejše potekajoče klinične raziskave, ki krojijo klinično prakso.
Samo za strokovno javnost
Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.