Ključne novosti na področju hematologije po kongresu ASH
Prof. dr. Matjaž Sever, dr. med., spec. interne medicine, hematologije in klinične farmakologije s KO za hematologijo UKC Ljubljana komentira najodmevnejše raziskave z nedavnega kongresa ASH. Kakšni so novi uvidi v zdravljenje akutne mieloične levkemije, mielodisplastičnega sindroma, primarne mielofibroze, kronične limfocitne levkemije, diseminiranega plazmocitoma in akutne limfoblastne levkemije?
Letošnji kongres ASH je v živo spremljal tudi Nejc Pulko, dr. med. z Oddelka za hematologijo in hematoonkologijo Interne klinike UKC Maribor. V prispevku je strnil svoje vtise s kongresa in predstavil nekaj ključnih podatkov s področja hematoonkologije.
Lahko črevesna mikrobiota vpliva na uspešnost zdravljenja?
Povezava med črevesno mikrobioto in hematološkimi malignostmi je v zadnjem času pritegnila veliko pozornosti. Z napredovanjem raziskav postaja vse bolj jasno, da sestava črevesne mikrobiote lahko vpliva na nastanek in napredovanje hematoloških rakov, obenem pa ima lahko pomembno vlogo pri učinkovitosti zdravljenja.
V preglednici predstavljamo raziskave o možnostih zdravljenja kronične limfocitne levkemije (KLL) s kongresa ASH. Kateri podatki izstopajo? Kako bodo nova spoznanja spreminjala klinično prakso v prihodnosti?
Kardiovaskularni zapleti pri BTKi: ocena tveganja in spremljanje med zdravljenjem
Med neželenimi učinki zdravljenja KLL z zaviralci Brutonove tirozin kinaze (BTKi) se pojavljajo srčno-žilni zapleti. Pred uvedbo zdravljenja je zato potrebna natančna ocena srčno-žilnega tveganja. Kako nadzorovati neželene zaplete? Kdaj je potrebna prilagoditev ali opustitev zdravljenja? Piše asist. dr. Luka Lipar, dr. med., spec. kardiologije in vaskularne medicine s KO za kardiologijo UKC Ljubljana.
Samo za strokovno javnost
Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.