Na letošnjem Golniškem simpoziju je Kristina Krpina, dr. med., spec. pulmologije s Klinike za pljučne bolezni Jordanovac Univerzitetnega kliničnega centra Zagreb, predstavila pomembna spoznanja, rezultate in dosežke, ki so se nabrali v treh letih od zagona.
Raziskava Sherlock-Lung ameriškega Nacionalnega inštituta za raka je osvetlila gensko ozadje pljučnega raka pri bolnikih, ki niso nikoli kadili. Kakšne podtipe je razkrilo sekvenciranje celotnega genoma in kako bi lahko nove ugotovitve vplivale na razvoj natančnejšega zdravljenja?
Zdravljenje s pembrolizumabom je statistično pomembno izboljšalo preživetje brez bolezni v primerjavi s placebom pri adjuvantnem zdravljenju bolnikov z NDRP stadijev IB–IIIA, ki sta mu sledila kirurška resekcija in kemoterapija. Kakšni so rezultati raziskave faze 3 PEARLS/KEYNOTE-091?
Nove metodologije testiranja nedrobnoceličnega raka pljuč (NDRP), kot je sekvenciranje nove generacije, omogočajo razpoznavanje novih vodilnih onkogenov, ki vodijo rakavo celico v nenadzorovano rast in zasevanje. Za katere molekularne podtipe NDRP imamo v Sloveniji na voljo tarčna zdravila TKI? Pregled je pripravila Katja Mohorčič, dr. med.
V obdobju precizne medicine postajajo podatki, zbrani v klinični praksi, vse bolj pomembni, saj se z analiziranjem teh podatkov veliko naučimo o izidih diagnostike in zdravljenja rutinsko zdravljenih skupin bolnikov, pravi specialistka pnevmologije Katja Mohorčič, dr. med., vodja enote za internistično onkologijo na Kliniki Golnik.
Katere raziskave napovedujejo spremembe v zdravljenju operabilnega, lokalno napredovalega ali razsejanega nedrobnoceličnega raka pljuč? Asist. dr. Nina Turnšek, dr. med., spec. internistične onkologije, je pripravila pregled režimov in redov zdravljenja, tarčnih populacij ter ključne izide študij.
Predstavljamo izide vidnejših raziskav, ki so preučevale zdravljenje nedrobnoceličnega raka pljuč z imunoterapijo v monoterapiji ali kombinaciji pri napredovalem nedrobnoceličnem pljučnem raku ali v zgodnejših stadijih. Kakšne dobrobiti za bolnike kažejo zadnje študije?
Katere klinične raziskave novih zdravil, ki ciljajo na nove, doslej še manj znane poti celičnega signaliziranja, že v zgodnjih fazah kažejo obetavne rezultate? Kratek pogled v prihodnost zdravljenja je pripravila asist. dr. Nina Turnšek, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Mag. Mojca Unk, dr. med., iz OI Ljubljana je spregovorila o zadnjih ključnih spremembah v klinični praksi pri zdravljenju lokalno napredovalega in razsejanega raka pljuč. Izpostavila je tri odmevne raziskave iz nedavnega kongresa WCLC 2020, ki bodo v kratkem prinesle spremembe tudi v slovensko klinično prakso.