SABCS 2024: izbrane novosti sistemskega zdravljenja

Na SABCS so izstopili rezultati treh kliničnih raziskav, ki bi lahko vplivale na prihodnjo obravnavo bolnic z rakom dojk. Prva govori o spodbudnih dokazih nove generacije SERD, druga o zdravljenju visokorizičnih BRCA-pozitivnih rakov dojk z zaviralcem PARP in tretja o koristi dodatka antraciklinov ob zdravljenju s taksani.

Preberi članek
Potrebujemo nove, kakovostnejše študije obravnave limfedema

Veljavne smernice za obravnavo limfedema so zastarele, opravljene študije slabe kakovosti in zelo raznolike, pogosto je vključenih premalo ljudi, težava je tudi spremljanje učinkovitosti, piše doc. dr. Nataša Kos, dr. med., specialistka FRM. Tudi študij, ki bi ocenjevale kakovost življenja bolnikov, je malo.

E-izobraževanje: Imunoonkologija pri raku dojk
Testiranje na prisotnost mutacije PIK3CA

Pri približno 40 % bolnikov s HR+/HER2- rakom dojk ugotavljamo prisotnost mutacij, ki aktivirajo PIK3CA signalne poti. Kdaj in kje opravimo testiranje?

Centralno živčevje: nezaščiteno mesto bolnic s HER2+ rakom dojk

Napoveduje se pomemben korak pri zdravljenju HER2+ raka dojk, še posebej za bolnice z možganskimi zasevki, pri katerih so bile do sedaj znane oblike zdravljenja slabo učinkovite, poudarja doc. dr. Erika Matos, dr. med., spec. internistične onkologije, ki je pregledno povzela značilnosti sistemskega zdravljenja možganskih zasevkov pri raku dojk.

Selitev zaviralcev CDK 4/6 v dopolnilno zdravljenje?

Pri obravnavi HR+/HER2- raka dojk si veliko obetajo od zaviralcev CDK 4/6, ki se po ugodnih rezultatih zdravljenja razsejanega raka zdaj preizkušajo tudi v dopolnilnem zdravljenju. Simona Borštnar, dr. med., spec. internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana je nanizala nekaj do zdaj znanih dokazov.

Rezultati raziskave RxPonder

Rezultati raziskave RxPonder, objavljeni na mednarodnem srečanju 2020 San Antonio Breast Cancer Symposium, so prinesli pomemben dokaz o vlogi dopolnilne kemoterapije pri hormonsko odvisnem HER2-negativnem raku dojk, razširjenem v največ tri bezgavke.

E-izobraževanje: Everolimus vs. alpelizib pri razsejanem HR+ in HER2- raku dojk
Novosti v zdravljenju trojno negativnega raka dojk

Doc. dr. Boštjan Šeruga, dr. med., iz OI Ljubljana se je v videu dotaknil vprašanja, kako optimalno uporabiti razpoložljivo kemoterapijo in kako izboljšati njeno učinkovitost pri trojno negativnem raku dojk, predstavil nekaj nedavnih spoznanj s področja imunoterapije in nanizal terapevtske novosti, ki se uveljavljajo.

14 sklopov celostne rehabilitacije

Doc. dr. Lorna Zadravec Zaletel, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana je pripravila pregled 14 sklopov celostne rehabilitacije bolnic z rakom dojk. Kdo vse naj sodeluje pri obravnavi?

Celostna rehabilitacija od postavitve diagnoze do konca življenja

Predvidoma čez eno leto bodo začeli izvajati celostno rehabilitacijo za vse bolnice, ki jih na Onkološkem inštitutu Ljubljana zdravijo zaradi raka dojk. O napredku prizadevanj za boljšo kakovost življenja onkoloških bolnikov smo se pogovarjali z doc. dr. Lorno Zaletel Zadravec, dr. med., prof. dr. Nikolo Bešićem, dr. med., in doc. dr. Eriko Matos, dr. med.

Stereotaktično obsevanje pri raku dojk

Stereotaktično obsevanje v radioterapijo vstopa z velikimi in hitrimi koraki, ki jim rezultati raziskav težko sledijo, saj je za analizo koristi zdravljenja v posamezni raziskavi treba počakati vsaj nekaj let. Najnovejša spoznanja je strnila doc. dr. Tanja Marinko, dr. med.

E-izobraževanje: Rak dojk – zakaj je pomembno poznati biološke značilnosti
Pot zdravil

Od inovacije do predpisovanja in farmakovigilance – pot zdravila smo strnili v infografiki. Vsebina je del strokovnega članka "Zagotavljanje dostopa do zdravil: kako preoblikovati cene, povračilo in nabavo?"

ESMO 2020: še nekaj pomembnejših zaključkov

Zbrali smo še tri vidnejše študije nedavno zaključenega virtualnega kongresa Evropskega združenja za internistično onkologijo s področja zdravljenja raka dojk in obetavnih novih terapevtskih možnosti.

Hitrejši dostop do učinkovitih onkoloških zdravil

Čeprav je bolnikom v Sloveniji na voljo večina novih onkoloških zdravil, je treba za dostop do njih čakati v povprečju več kot dve leti. Glede na to, da nanje čakajo večinoma bolniki z napredovalo rakavo boleznijo, je ta čas predolg. Zato bi si vsi želeli poiskati učinkovitejše mehanizme za hitrejši dostop.

PIK3CA in AKT1 ter usmerjeno zdravljenje ILC

Obetamo si lahko, da bo leto 2021 prineslo potrditev, naj določanje mutacij PIK3CA in AKT1 postane standardni del klinične prakse pri bolnicah z invazivnim lobularnim karcinomom dojk. Asist. Domen Ribnikar, dr. med., spec. internistične onkologije iz OI Ljubljana, vodi raziskovalni projekt s tem ciljem.

Izbira HT pri HR+ HER2- metastatskem raku dojk

Doc. dr. Cvetka Grašič Kuhar, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana je pripravila algoritem, ki narekuje optimalno izbiro hormonske terapije glede na različne poteke metastatske bolezni.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}