Kako aktivirati reedukacijo pregledovanja grla na primarni ravni? Kako preprečiti, da bi bolniki z znaki RGV diagnozo po nepotrebnem iskali na pulmoloških oddelkih? Katere fantastične kirurške inovacije iz tujine želimo implementirati? Izr. prof. dr. Aleksandar Aničin, dr. med., spec. otorinolaringologije s Klinike za otorinolaringologijo in cervikofacialno kirurgijo UKC Ljubljana, je delil nekaj svojih izkušenj in idej.
Letos ASCO na področju zdravljenja rakov glave in vratu (RGV) ni prinesel sprememb, ki bi jih lahko v kratkem implementirali v klinično delo. Ponudil pa je nekaj zanimivih vesti tako glede podpornega kot sistemskega zdravljenja ter idej za nove raziskave. Zbrala jih je asist. Anja Škoporc, dr. med., spec. internistične onkologije.
Ker se pri več kot polovici bolnikov s ploščatoceličnim rakom glave in vratu (PCRGV) bolezen ponovi, so potrebne nove strategije zdravljenja. Nov razred zdravil, zaviralci zaviralcev apoptoze, med njimi ksevinapant, so v randomizirani raziskavi faze II pri inoperabilnem PCRGV pokazali visoko učinkovitost. Pregled obstoječih spoznanj in pričakovanih rezultatov je na Dnevih internistične onkologije 2024 strnila doc. dr. Cvetka Grašič Kuhar, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana.
Večina bolnikov z rakom glave in vratu, zlasti tisti, ki jih zdravijo z obsevanjem, trpi za številnimi in doživljenjskimi stranskimi učinki tega zdravljenja v ustni votlini. Jana Krapež, dr. dent. med., spec. zobnih bolezni in endodontije iz Centra za zobne bolezni in endodontijo Stomatološke klinike UKC Ljubljana, predstavlja dobre prakse za preprečevanje poobsevalnega kariesa in osteoradionekroze.
Kljub razmeroma dostopnemu kliničnemu pregledu 70 odstotkov RGV diagnosticiramo v stadijih, ko se je bolezen razširila v regionalne bezgavke. Asist. Luka Prodnik, dr. dent. med. in dr. med., specialist maksilofacialne kirurgije s KO za oralno in maksilofacialno kirurgijo Kirurške klinike UKC Ljubljana, je pripravil seznam zgodnjih znakov in simptomov, ki jih moramo aktivno iskati.
Katera je najpomembnejša novost v radioterapiji raka glave in vratu in katera obsevalna tehnika v zadnjem času največ obeta, piše prof. dr. Primož Strojan, dr. med., spec. onkologije z radioterapijo z OI Ljubljana. Prispevek prinaša strnjen pregled dostopnih radioterapevtskih tehnik, njihovih prednosti in omejitev.
Kako uspešno podaljšujemo preživetje bolnikov z RGV? Katera novost odmeva na področju kemoradioterapije? Kako napreduje iskanje novih terapevtskih tarč? Kaj pa napovedovanje razvoja HPV-pozitivnega raka orofarinksa iz sline? Doc. dr. Cvetka Grašič Kuhar, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, je pripravila pregled aktualnih dognanj.
Katera je ena izmed pomembnejših pridobitev konziliarne obravnave bolnikov z RGV? Česa ne sme manjkati med bolnikovo dokumentacijo, potrebno za konzilij? Katere diagnostične preiskave so nujnost, katere pa lahko izpustimo in kdaj? Oglejte si strnjen povzetek ključnih priporočil.