Kaj vemo novega o zdravljenju raka prostate po ASCO GU?

Dr. Mojca Humar, dr. med., spec. internistične onkologije iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, je zbrala nekaj kliničnih raziskav faze III, ki pričajo o napredku sistemskega zdravljenja raka prostate. Preberite posodobljene rezultate raziskav TALAPRO-2, ENZA-P, VISION in STAMPEDE. Kakšen pa je vpliv telesne vadbe na zmanjšanje utrudljivosti bolnikov z napredovalim rakom prostate, zdravljenih z odtegnitvijo androgenov?

Preberi članek
Perzistenca PSA po radikalni prostatektomiji

Na Evropskem urološkem kongresu so potrdili, da se PSMA PET/CT vse bolj uveljavlja kot natančna preiskava za detekcijo zasevkov in prilagoditev zdravljenja raka prostate glede na izid preiskave. Piše Urška Kmetec Parte, dr. med., FEBU, spec. urologije s KO za urologijo UKC Ljubljana.

Pregled kombiniranega zdravljenja rHORP

Junijska objava v publikaciji JAMA prinaša obširen pregled raziskav faze III pri bolnikih z razsejanim hormonsko odvisnim rakom prostate (rHORP). Eminentni avtorji so primerjali definicije velikega bremena bolezni in visoko rizičnega raka prostate, ki so bile uporabljene v raziskavah. Kakšni so zaključki?

Rastoča vloga radioligandnega zdravljenja raka prostate

Študija VISION je prispevala prvi dokaz, da radioligandno zdravljenje podaljša celokupno preživetje bolnikov z mKORP. Kje smo danes in katere dokaze še čakamo? Odgovarja prof. dr. Irene Virgolini, dr. med., spec. nuklearne medicine, predstojnica Oddelka za nuklearno medicino Univerzitetne bolnišnice Innsbruck in predsednica Svetovnega združenja za radionuklidno zdravljenje.

EAU 2024: nove usmeritve za razbremenitev sistema in bolnikov

Velika nemška raziskava napoveduje spremembo priporočil EAU za presejanje moških z nizkim tveganjem za razvoj raka prostate. Novo možnost spremljanja bolnikov z rakom sečnega mehurja pa napovedujejo na Danskem, kjer so pokazali, da se cistoskopiji varno in uspešno ob bok postavlja analiza urinskih biomarkerjev. Zbrali smo še nekaj novosti z letošnjega kongresa EAU.

Posodobljene smernice ESMO: prvolinijsko zdravljenje mUC

Predstavljamo posodobljene smernice ESMO za zdravljenje predhodno nezdravljenih bolnikov z napredovalim ali metastatskim urotelijskim karcinomom (mUC) in za zdravljenje tistih bolnikov z mUC, pri katerih kombinacija enfortumab vedotina in pembrolizumaba ni na voljo ali je kontraindicirana.

Umetna inteligenca v urologiji

Umetna inteligenca (UI) hitro spreminja medicinsko prakso, še posebej na področju obravnave urogenitalnih rakov. Vse več raziskav kaže na pomembno vlogo UI v izboljšanju diagnostike, prilagoditvi ali podpori zdravljenja in podpori odločanju v klinični praksi. Pregled orodij, ki so že na voljo ali v razvoju, je zbral dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije z OI Ljubljana.

Dve veliki imeni o najpomembnejših temah z ASCO GU

Poročali so o dolgoročnih rezultatih zdravljenja raka ledvičnih celic v prvem redu s kombinacijo ZIKT in tudi o intenzifikaciji zdravljenja raka prostate s kombinacijo zaviralcev ARPI in PARP. Dva mednarodno priznana strokovnjaka, prof. dr. Neeraj Agarwal, dr. med., in dr. Jeanny Aragon-Ching, dr. med., sta predstavila podrobnosti teh in številnih drugih novosti.

Srčno-žilni zapleti pri bolnikih z rakom prostate

Preberite ugotovitve ameriške raziskave, ki je iskala vzporednice med napredovanjem raka prostate in srčno-žilnimi zapleti prek ugotavljanja izražanja genov. Povzetku smo dodali tabelo, ki ponazarja pojavnost srčno-žilnih zapletov pri bolnikih s proti kastraciji odpornim rakom prostate, zdravljenih z antiandrogeni.

Izbrane novosti z ASCO GU 2025

Dushan Mangaroski, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, v prispevku povzema tri klinične raziskave s kongresa ASCO GU, ki po njegovem mnenju vplivajo na nadaljnji razvoj obravnave urogenitalnih rakov. Med njimi sta dve klinični raziskavi faze III in raziskava faze II, ki je potrdila dobrobit, kot jo je doslej nakazovala klinična praksa.

Fokalna terapija raka prostate: prve izkušnje in načrti UKC Maribor

Z uvedbo sistematičnega presejanja bo fokalna terapija raka prostate pridobila vidnejšo vlogo, meni Boštjan Kramar, dr. med., specialist urologije z Oddelka za urologijo UKC Maribor. S svojo ekipo to metodo uvaja v klinično prakso, načrtuje izvedbo klinične raziskave ter vključitev v dva mednarodna klinična registra. Kako se zlasti ireverzibilna elektroporacija umešča v zdravljenje lokaliziranega raka prostate?

Variantne histologije raka ledvic: značilnosti in klinični pomen

Večina strategij zdravljenja raka ledvic temelji na raziskavah, narejenih na svetloceličnem raku ledvic. Pomanjkljivi so podatki iz večjih randomiziranih raziskav faze III za zdravljenje preostali histoloških tipov. Prav tako ni dovolj močnih dokazov o optimalnem zaporedju sistemskega zdravljenja po progresu bolezni ob zdravljenju prvega reda. Kaj pa je znanega?

Spolne težave so pogosti, resni in vztrajni stranski učinki zdravljenja

Spolne težave, povezane z rakom, bolniki uvrščajo med tiste, ki najpogosteje ostanejo brez obravnave. Opravili smo pregled literature o najpogostejših spolnih disfunkcijah, ki se pojavijo po zdravljenju uroloških rakov. Ta vidik si zasluži več pozornosti zdravstvenih delavcev, poudarja Anja Brčan, mag. zdr. nege s KO za urologijo UKC Ljubljana.

Kaj vemo novega o zdravljenju raka prostate po ASCO GU?

Dr. Mojca Humar, dr. med., spec. internistične onkologije iz SB dr. Franca Derganca Nova Gorica, je zbrala nekaj kliničnih raziskav faze III, ki pričajo o napredku sistemskega zdravljenja raka prostate. Preberite posodobljene rezultate raziskav TALAPRO-2, ENZA-P, VISION in STAMPEDE. Kakšen pa je vpliv telesne vadbe na zmanjšanje utrudljivosti bolnikov z napredovalim rakom prostate, zdravljenih z odtegnitvijo androgenov?

Zakaj sta ti dve raziskavi pomembni za razvoj uroonkologije?

Tudi letos je kongres ESMO postregel z odmevnimi raziskavami na področju zdravljenja urogenitalnih rakov. V ospredje postavljamo dve. Povzetka je pripravila Daša Bosilj, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Neoadjuvantna imunoterapija pri zdravljenju raka sečnega mehurja

Na letošnjem kongresu ESMO je odmevala raziskava NIAGARA. Potencialni novi standard zdravljenja bolnikov z mišično invazivnim rakom mehurja, ki so primerni za zdravljenje s platino, je predstavila hrvaška specialistka onkologije z radioterapijo izr. prof. dr. Tihana Boraska Jelavić, dr. med., z Oddelka za onkologijo Splošne bolnišnice Dubrovnik.

Skokovit razvoj ciljanega radionuklidnega zdravljenja prinaša izzive

Potrebe po PSMA-usmerjenem radionuklidnem zdravljenju razsejanega raka prostate rastejo tako pri nas kot po svetu. O optimističnih napovedih, rezultatih domače klinične prakse in njenih največjih izzivih so spregovorile predstavnice Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana: predstojnica izr. prof. dr. Katja Zaletel, dr. med., dr. Daša Šfiligoj Planjšek, dr. med., in doc. dr. Petra Kolenc, mag. farm.

Vpliv presejalnega testa PSA na umrljivost zaradi raka prostate

V randomizirani klinični raziskavi Cluster Randomized Trial of PSA Testing for Prostate Cancer (CAP) pri moških v starostni skupini od 50 do 69 let niso ugotovili učinka presejalnega testa za prostato specifičnega antigena (PSA) na umrljivost zaradi raka prostate v desetih letih spremljanja. V članku, objavljenem v aprilski številki revije JAMA, so predstavili rezultate razširjenega, 15-letnega spremljanja.

Molekula desetletja spreminja vlogo nuklearne medicine

Zdaj je najboljši čas za delo v nuklearni medicini, meni prof. dr. Sabina Dizdarević, dr. med., spec. nuklearne medicine iz Univerzitetne bolnišnice in Medicinske fakultete Brighton in Sussex v Veliki Britaniji. Nanizala je rezultate kliničnih raziskav – pri večini je aktivno sodelovala – ki so spreminjale zdravljenje razsejanega raka prostate.

Premik v vse zgodnejše linije zdravljenja

Uspehi tarčnega radionuklidnega zdravljenja nevroendokrinih neoplazem so pospešili uporabo te oblike zdravljenja tudi pri raku prostate. O njeni varnosti in učinkovitost, izbiri ustreznih bolnikov in pričakovanih širitvah je govoril doc. dr. Luka Ležaić, dr. med., specialist nuklearne in interne medicine s Klinike za nuklearno medicino UKC Ljubljana.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}