V zadnjem letu je bilo objavljenih kar nekaj kliničnih raziskav, ki utegnejo razmeroma hitro spremeniti klinično prakso zdravljenja z imunoterapijo. Povzemamo jih po predavanju dr. Brede Škrbinc, dr. med., specialistke internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.
Sekcija za internistično onkologijo pri SZD, Združenje za radioterapijo in onkologijo SZD, Združenje urologov Slovenije SZD, Onkološki inštitut Ljubljana in UKC Ljubljana (KO za urologijo) so 10. decembra 2021 organizirali interdisciplinarni simpozij o urotelnem karcinomu. Vabljeni k ogledu posnetkov predavanj.
Prim. doc. dr. Dejan Bratuš, dr. med., spec. urologije iz UKC Maribor je na IV. urološkem simpoziju predstavil, katera diagnostična orodja podpirajo aktualna priporočila EAU in kako jih vrednotijo izkušnje iz klinične prakse. Strnjen povzetek njegovega predavanja si lahko ogledate v infografiki.
Smernice evropskega združenja urologov EAU so za zdaj do fokalne terapije še precej zadržane in svetujejo, da se ta opravlja v okviru kliničnih poskusov. V nemških nacionalnih smernicah pa so že priporočila za uporabo fokalne terapije pri izbranih bolnikih. O prebojih te metode je spregovoril specialist urologije dr. Miha Pukl, dr. med., FEBU, iz SB Celje.
Kot pri marsikateri drugi diagnozi je tudi pri diagnozi raka prostate pomembno sodelovanje med specialisti družinske medicine, urologi, onkologi in še kom, da se pacienta ustrezno pripravi in primerno vodi, poudarja Vesna Arcet Rodič, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Celje. Pojasnjuje tudi, zakaj epidemija covida na število odkritih karcinomov prostate ni imela bistvenega vpliva.
Minuli teden so na Kliničnem oddelku za urologijo v UKC Ljubljana izvedli 500. robotsko asistirani operativni poseg. Asist. Simon Hawlina, dr. med., spec. urologije, FEBU, je ob tem mejniku strnil najpomembnejše pridobljene izkušnje in napovedal, da bo robotska kirurgija sledila trendom, ki spreminjajo avtomobilsko industrijo.
Zakaj začnemo bolnika z lokaliziranim rakom prostate v obdobju aktivnega opazovanja zdraviti kljub temu, da njegova bolezen ni napredovala? Nedavno objavljena raziskava je pokazala, da sta poleg kliničnih dejavnikov pri tej bolnikovi odločitvi pomembna dejavnika kakovost življenja in zakonski stan.
Kdo je primeren za aktivno opazovanje in katere skupine bolnikov z rakom prostate je potrebno iz aktivnega opazovanja izključiti ter kdaj? Dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije iz SB Celje je zbral najpomembnejše točke smernic EAU in rezultate nedavnih kliničnih raziskav.
Število bolnikov z urološkimi težavami, ki se zanimajo ali odločijo za zdravljenje z naravnimi zdravili, je v porastu. Kako jim lahko svetujete, ko se obrnejo na vas po nasvet, svetuje prof. dr. Samo Kreft, mag. farm. iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani.
Celično zdravilo nove generacije za personalizirano imunoterapijo bi lahko pomenilo nov terapevtski pristop pri zdravljenju bolnikov s KORP, hkrati pa se odpira možnost, da bi tehnologijo priprave uporabili za zdravljenje drugih oblik solidnih tumorjev. Piše izr. prof. dr. Helena H. Chowdhury.
Kaj so ključne novosti in spremembe? V šestih sklopih smo zbrali ključna sporočila letošnjih smernic Ameriškega združenja za urologijo za obravnavo napredovalega raka prostate, vključno s priporočili za preprečevanje zlomov in z okostjem povezanih dogodkov.
Terapevtski hipogonadizem ima številne neželene posledice, tudi slabše stanje prehranjenosti. Bolnikom pogosto upade mišična masa, bolj so nagnjeni h kopičenju maščob in metabolnim tveganjem. Običajno se v tej populaciji bolnikov prehranska ogroženost ne pokaže kot upad telesne teže, zato pogosto prisotna prehranska ogroženost ob zdravniški obravnavi ostane celo spregledana.
Klinično pomembno podaljšanje življenja ob dvigu njegove kakovosti. Ta cilj zdravljenja razsejanega, proti kastraciji odpornega raka prostate bo kmalu lažje doseči. Predsednik znanstvenega odbora EAU21 prof. dr. Peter Albers, dr. med., je pokomentiral dve najpogosteje citirani raziskavi letošnjega virtualnega dogodka.
Zmanjšanje moči mišic medeničnega dna, bolečina, urinska inkontinenca, splošna telesna oslabelost, nenazadnje tudi strah in zaskrbljenost, to so vidiki raka prostate, ki jih nagovarja kineziologija. Diplomirani kineziolog Gregor Mišič svetuje, kako lahko pomagate umestiti gibalno dejavnost v zdravljenje in način življenja svojih bolnikov.
Je nova presejalna strategija, ki vključuje napoved tveganja na podlagi krvne slike in magnetnoresonančnega slikanja z usmerjeno biopsijo učinkovitejša od strategije presejanja raka prostate z pregledi PSA in sistematičnimi biopsijami? Preberite o rezultatih odmevne analize iz Stockholma.
Kongres EAU21 je prispeval 180 aktualnih vsebin. Med predavanji, ki oblikujejo klinično prakso, smo izbrali pregled treh raziskav, ki so dokazale pomembno izboljšanje preživetje bolnikov z rKORP. Vabljeni k ogledu zaključkov mednarodno priznane specialistke internistične onkologije prof. dr. Silke Gillessen.