Razsejani rak prostate: tri odmevne klinične raziskave

Kaj je še odmevalo na letošnjem kongresu ESMO? Dimitar Stefanovski, dr. med., z Onkološkega inštituta Ljubljana je med izstopajoče klinične raziskave letošnje jeseni umestil ARANOTE, PEACE-3 in SPLASH, saj napovedujejo izboljšane možnosti zdravljenja razsejanega raka prostate. Preberite strnjene povzetke najpomembnejših rezultatov.

Preberi članek
Smernice AUA 2020: napredovali rak prostate

Na letošnjem virtualnem srečanju Ameriškega združenja za urologijo (AUA) so strokovnjaki predstavili smernice za obravnavo bolnikov z napredovalim rakom prostate, ki so jih posodobili na podlagi objavljenih dognanj. Poudarili so, da mora glede na napredek slikovnih diagnostičnih preiskav in genetskega testiranja ter ob vse večji kompleksnosti zdravljenja te bolnike obravnavati večdisciplinarna ekipa strokovnjakov, ki naj vključuje urologa, internističnega onkologa, radioterapevta, patologa, genetika in specialista paliativne medicine.

EAU 2020: tokrat o raku mehurja

Napovedni dejavniki za razvoj proti kastraciji odpornega raka prostate

V retrospektivni raziskavi na Japonskem so se patološki Gleasonov seštevek, limfovaskularna invazija in hitrost dviga ravni PSA izkazali za neodvisne napovedne dejavnike razvoja proti kastraciji odpornega raka prostate (KORP) pri bolnikih, ki so po radikalni prostatektomiji doživeli biokemično ponovitev bolezni.

Koliko je bolnik prehransko ogrožen?

Pri bolnikih z rakom prostate so lahko utrujenost, šibkost, težave z apetitom, slabosti in včasih tudi bolečine povezane z neustrezno prehrano. O spremenjenih presnovnih potrebah in o vplivu kalcija, ki so ga izpostavili tudi v zadnjih priporočilih ACS, je več povedala doc. dr. Nada Rotovnik Kozjek, dr. med., vodja ambulante za klinično prehrano na OI Ljubljana.

Genetska obravnava bolnikov z rakom prostate

Genetski izvid je pomemben tako za bolnika zaradi načrtovanja zdravljenja kot tudi za njegove krvne sorodnike, poudarja doc. dr. Mateja Krajc, dr. med., spec. klinične genetike in javnega zdravja, vodja ambulante za onkološko genetsko svetovanje in testiranje na OI Ljubljana.

Onkologija v času epidemije: izkušnje treh držav

Dva cilja sta zaznamovala epidemijo. Zmanjšati možnost okužb in ohraniti kontinuirano onkološko zdravljenje, ne da bi ekstremni pogoji vodili do poslabšanj rezultatov. Kako so to dosegale Hrvaška, Slovenija ter Bosna in Hercegovina in kako se pripravljajo na morebitni novi val, so pojasnili doc. dr. Dragan Trivanović, dr. med., Splošna bolnišnica Pula, izr. prof. dr. Irena Oblak, dr. med., Onkološki inštitut Ljubljana, in prim. doc. dr. Inga Marijanović, dr. med., Univerzitetna klinična bolnišnica Mostar.

V raziskavi PROSPER enzalutamid podaljšal celotno preživetje

Končni podatki o celotnem preživetju bolnikov s proti kastraciji odpornim rakom prostate (KORP), ki so v raziskavi PROSPER faze III prejeli enzalutamid pred razsojem bolezni, so bili predstavljeni na letošnjem srečanju ASCO, hkrati pa tudi objavljeni v reviji New England Journal of Medicine.

Zvišan napovedni prehranski indeks povezan z ugodnejšim izidom

Glede na rezultate retrospektivne raziskave je napovedni prehranski indeks (prognostic nutritional index – PNI), ki upošteva serumsko koncentracijo albuminov in število limfocitov v periferni krvi, neodvisno povezan z izidi zdravljenja bolnikov z rakom prostate, ki so zdravljeni z odtegnitvijo androgenov.

ASCO 2020: povzetek novosti

Kongres Ameriškega združenja za klinično onkologijo (ASCO) je letos prvič potekal virtualno. Za vas smo na kratko povzeli nekaj pomembnejših raziskav na področju zdravljenja raka prostate.

Prof. Philip Cornford: ključna EAU priporočila na enem mestu

Urološko-onkološka priporočila za obravnavo bolnikov z rakom prostate v covid-19 časih, izhajajoč iz aktualnih EAU smernic, je v UROwebinarju povzel ugledni kirurg urolog prof. Philip Cornford, dr. med., iz Kraljeve univerzitetne bolnišnice Liverpool, zaslužni profesor na Univerzi Liverpool in podpredsednik EAU odbora za pripravo smernic raka prostate.

Delovanje oddelka za radioterapijo med pandemijo covid-19

Strokovnjaki z univerzitetne bolnišnice v Novari na severozahodu Italije so pripravili članek, ki povzema njihove izkušnje in priporočila, kako organizirati delo na onkološkem oddelku za radioterapijo med pandemijo covid-19.

Vpliv preiskave PET/CT z 68Ga-PSMA-11 na zdravljenje raka prostate

Prospektivna raziskava je pokazala, da preiskava PET/CT ob uporabi z galijem-68 označenega liganda, usmerjenega proti za prostato specifičnemu membranskemu antigenu (68Ga-PSMA-11), pomembno vpliva na odločitev o zdravljenju raka prostate pri bolnikih v različnih kliničnih okoliščinah.

Obravnava uroloških bolnikov med pandemijo covid-19

Odbor italijanskih strokovnjakov je pripravil strategijo in priporočila za obravnavo uroloških bolnikov med pandemijo covid-19.

Smernice EAU 2020 za obravnavo raka prostate

Evropsko združenje za urologijo je konec marca izdalo smernice diagnostike in zdravljenja raka prostate. Ključne poudarke in novosti je povzel Gregor Hlebič, dr. med., spec. urologije, ki je obenem strnil tudi EAU priporočila glede prilagoditve urološke obravnave v luči pandemije covid-19.

ASCO GU 2020

Vabljeni k prebiranju povzetka nekaterih glavnih novic letošnjega simpozija o urogenitalnem raku Ameriškega združenja za klinično onkologijo (ACSO GU), ki se je pred nedavnim odvil v San Franciscu v ZDA.

Multidisciplinarnost v slovenski praksi

Multidisciplinarno zdravljenje raka prostate in raka nasploh je v Sloveniji že zelo dobro uveljavljen princip obravnave bolnikov z rakom, saj ima korenine že v ustanovitvi Onkološkega inštituta Ljubljana pred več kot 80 leti.

Odkritje raka prostate ne pomeni tudi aktivnega zdravljenja

Priporočila Evropskega urološkega združenja (EAU) so se odmaknila od navajanja zgornje starostne meje, pod katero sta diagnostika in kurativno zdravljenje smiselna, in vse bolj poudarjajo individualizirano oceno bolnikovega splošnega stanja ter pričakovane življenjske dobe. Promovirajo dejstvo, da odkrivanje raka prostate ne sme samodejno pomeniti tudi aktivnega zdravljenja pri posameznikih, ki od zdravljenja ne bodo imeli koristi.

Vrh incidence smo najverjetneje že dosegli

V zadnjih desetih letih incidenca raka prostate raste za približno 3 % letno. Izjemno povečanje incidence raka prostate, ki ga opažamo v Sloveniji od sredine devetdesetih let prejšnjega stoletja, ni posledica kakega novega nevarnostnega dejavnika, temveč predvsem zelo razširjenega oportunističnega presejanja s testom PSA pri zdravih moških in odkrivanja velikega števila primerov, ki bi drugače ostali vse življenje prikriti, ugotavlja izr. prof. dr. Vesna Zadnik, dr. med.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}