Dushan Mangaroski, dr. med., spec. internistične onkologije z OI Ljubljana, v prispevku povzema tri klinične raziskave s kongresa ASCO GU, ki po njegovem mnenju vplivajo na nadaljnji razvoj obravnave urogenitalnih rakov. Med njimi sta dve klinični raziskavi faze III in raziskava faze II, ki je potrdila dobrobit, kot jo je doslej nakazovala klinična praksa.
Z uvedbo sistematičnega presejanja bo fokalna terapija raka prostate pridobila vidnejšo vlogo, meni Boštjan Kramar, dr. med., specialist urologije z Oddelka za urologijo UKC Maribor. S svojo ekipo to metodo uvaja v klinično prakso, načrtuje izvedbo klinične raziskave ter vključitev v dva mednarodna klinična registra. Kako se zlasti ireverzibilna elektroporacija umešča v zdravljenje lokaliziranega raka prostate?
Kako optimalno zdraviti razsejani hormonsko odvisni rak prostate (rHORP) pri bolnikih z ugodno prognozo? Kdaj lahko kontinuirano zdravljenje nadomesti intermitentno in kateri načini prekinitve prinašajo najboljše izide? Izr. prof. dr. Boštjan Šeruga, dr. med., specialist internistične onkologije z OI Ljubljana, predstavlja raziskave, ki iščejo odgovore na ta vprašanja.
Bolezen je v veliki meri ozdravljiva in pričakovana življenjska doba bolnikov z germinalnimi tumorji je dolga, pojasnjuje dr. Breda Škrbinc, dr. med., specialistka internistične onkologije z OI Ljubljana. Kako naj poteka zdravljenje, usmerjeno v ozdravitev, da bi čim bolj zmanjšali pojavnost kroničnih neželenih učinkov?
Na kongresu ESMO 2024 so po mnenju asist. dr. Marine Mencinger, dr. med., spec. interne medicine z Onkološkega inštituta Ljubljana izstopale štiri raziskave s področja urotelnega raka, raka prostate in raka ledvic. Nanizala je njihove rezultate in nova spoznanja opremila s komentarjem.
V dodatni analizi raziskave JAVELIN Bladder 100 so preučevali preživetje in varnost bolnikov z urotelnim rakom, ki so prejemali vzdrževalno zdravljenje z avelumabom vsaj eno ali dve leti. Rezultate je komentiral prof. dr. Petros Grivas, dr. med., spec. internistične onkologije iz ameriškega centra za zdravljenje raka Fred Hutchinson v Seattlu.
Na letošnjem kongresu ESMO je odmevala raziskava NIAGARA. Potencialni novi standard zdravljenja bolnikov z mišično invazivnim rakom mehurja, ki so primerni za zdravljenje s platino, je predstavila hrvaška specialistka onkologije z radioterapijo izr. prof. dr. Tihana Boraska Jelavić, dr. med., z Oddelka za onkologijo Splošne bolnišnice Dubrovnik.
Uroš Bele, dr. med., spec. urologije, FEBU, iz Urološke klinike UKC Gradec v Avstriji izpostavlja, da kirurško zdravljenje raka penisa in diagnostika statusa bezgavk danes ne pomenita več mutilantnega posega. Kakšne so sodobne metode diagnostike in zdravljenja?
Zdaj je najboljši čas za delo v nuklearni medicini, meni prof. dr. Sabina Dizdarević, dr. med., spec. nuklearne medicine iz Univerzitetne bolnišnice in Medicinske fakultete Brighton in Sussex v Veliki Britaniji. Nanizala je rezultate kliničnih raziskav – pri večini je aktivno sodelovala – ki so spreminjale zdravljenje razsejanega raka prostate.
Študija VISION je prispevala prvi dokaz, da radioligandno zdravljenje podaljša celokupno preživetje bolnikov z mKORP. Kje smo danes in katere dokaze še čakamo? Odgovarja prof. dr. Irene Virgolini, dr. med., spec. nuklearne medicine, predstojnica Oddelka za nuklearno medicino Univerzitetne bolnišnice Innsbruck in predsednica Svetovnega združenja za radionuklidno zdravljenje.
Kako odkrivanje okvar homologne rekombinacije pri bolnicah z rakom jajčnikov vpliva na načrtovanje njihovega zdravljenja? Kako se spreminjajo izidi zdravljenja raka jajčnikov, ki ima najslabšo prognozo med ginekološkimi raki? Odgovarja doc. dr. Erik Škof, dr. med., spec. internistične onkologije.
Medicina zmore veliko, ali si tega želi tudi bolnik? Asist. mag. Mateja Lopuh, dr. med., vodja Centra za interdisciplinarno zdravljenje bolečine in paliativno oskrbo SB Jesenice, je spregovorila o tem, kako se paliativni način razmišljanja, drugačen način razmišljanja, vpeljuje v slovenski medicinski prostor.
Borut Gubina, dr. med., spec. urologije iz SB Jesenice in Diagnostičnega centra Bled je pregledal vsebino letošnjega Evropskega multidisciplinarnega kongresa o uroloških rakih (EMUC), ki je potekal novembra v Franciji. Izbral in predstavil je informacije, ki bi lahko zlasti urologom olajšale odločitve v vsakodnevni praksi.
Dve klinični raziskavi, ki sta na kongresu ESMO prispevali prebojne nove dokaze v zdravljenju metastatskega urotelnega karcinoma (mUC), je predstavila asist. dr. Marina Mencinger, dr. med., spec. interne medicine z Onkološkega inštituta Ljubljana. V komentarju je poudarila pomen obvladovanja toksičnosti in premišljenega izbora bolnikov.