Poglobiti se moramo tja, kjer primanjkuje dokazov in enotnih mnenj

Konferenca APCCC 2022 je v ospredje postavila tista vprašanja v obravnavi raka prostate, ki v onkološki javnosti burijo največ duhov. Novosti in predavanja, ki si zaslužijo vašo pozornost, je povzela predsednica izvršnega odbora konference APCCC, prof. dr. Silke Gillessen Sommer, dr. med.

Doseganje terapevtskih ciljev pri raku prostate

Kateri so največji izzivi zdravljenja raka prostate, kakšni so sodobni terapevtski cilji in kako uspešno jih dosegamo z zaviralci androgene signalizacije, poroča Dušan Mangaroski, dr. med., specialist internistične onkologije z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Učinkovito obvladovanje tumorja je ključno

Povzetek značilnosti zdravila Xtandi kapsule in tablete

Primanjkljaja še nismo nadoknadili

Zamikov pri napotitvah na onkološko obravnavo in zamikov pri diagnostiki raka v času epidemije ne gre spregledati. Področje diagnostike raka prostate doživlja celo največje primanjkljaje. Prof. dr. Vesna Zadnik, dr. med., vodja Epidemiologije in registra raka na OIL, je ponazorila primerjalne podatke za leto 2019, 2020 in 2021.

Interdisciplinarni simpozij o urotelnem karcinomu (posnetki predavanj)

Sekcija za internistično onkologijo pri SZD, Združenje za radioterapijo in onkologijo SZD, Združenje urologov Slovenije SZD, Onkološki inštitut Ljubljana in UKC Ljubljana (KO za urologijo) so 10. decembra 2021 organizirali interdisciplinarni simpozij o urotelnem karcinomu. Vabljeni k ogledu posnetkov predavanj.

Vloga družinske medicine in dobro mednivojsko sodelovanje

Kot pri marsikateri drugi diagnozi je tudi pri diagnozi raka prostate pomembno sodelovanje med specialisti družinske medicine, urologi, onkologi in še kom, da se pacienta ustrezno pripravi in primerno vodi, poudarja Vesna Arcet Rodič, dr. med., spec. družinske medicine iz ZD Celje. Pojasnjuje tudi, zakaj epidemija covida na število odkritih karcinomov prostate ni imela bistvenega vpliva.

Do katerih spoznanj smo prišli po 500 posegih?

Minuli teden so na Kliničnem oddelku za urologijo v UKC Ljubljana izvedli 500. robotsko asistirani operativni poseg. Asist. Simon Hawlina, dr. med., spec. urologije, FEBU, je ob tem mejniku strnil najpomembnejše pridobljene izkušnje in napovedal, da bo robotska kirurgija sledila trendom, ki spreminjajo avtomobilsko industrijo.

Sodobni kriteriji za aktivno opazovanje raka prostate

Kdo je primeren za aktivno opazovanje in katere skupine bolnikov z rakom prostate je potrebno iz aktivnega opazovanja izključiti ter kdaj? Dr. Miha Pukl, dr. med., spec. urologije iz SB Celje je zbral najpomembnejše točke smernic EAU in rezultate nedavnih kliničnih raziskav.

Katere zdravilne rastline imajo dokazane učinke?

Število bolnikov z urološkimi težavami, ki se zanimajo ali odločijo za zdravljenje z naravnimi zdravili, je v porastu. Kako jim lahko svetujete, ko se obrnejo na vas po nasvet, svetuje prof. dr. Samo Kreft, mag. farm. iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani.

EAU21: Raziskavi, ki napovedujeta spremembe

Klinično pomembno podaljšanje življenja ob dvigu njegove kakovosti. Ta cilj zdravljenja razsejanega, proti kastraciji odpornega raka prostate bo kmalu lažje doseči. Predsednik znanstvenega odbora EAU21 prof. dr. Peter Albers, dr. med., je pokomentiral dve najpogosteje citirani raziskavi letošnjega virtualnega dogodka.

Usklajevanje z zdravljenjem, utrujenostjo in voljo

Zmanjšanje moči mišic medeničnega dna, bolečina, urinska inkontinenca, splošna telesna oslabelost, nenazadnje tudi strah in zaskrbljenost, to so vidiki raka prostate, ki jih nagovarja kineziologija. Diplomirani kineziolog Gregor Mišič svetuje, kako lahko pomagate umestiti gibalno dejavnost v zdravljenje in način življenja svojih bolnikov.

Patologija karcinoma prostate

Ker rezultat patohistološke preiskave odločilno vpliva na zdravljenje raka prostate, moramo stremeti k njegovi optimizaciji. Zato je nujno, da so pri interpretaciji tkivnih sprememb upoštevani poenoteni sodobni kriteriji in sprejeta mednarodna priporočila. Prof. dr. Metka Volavšek, dr. med., specialistka patologije iz Inštituta za patologijo Medicinske fakultete Ljubljana je strnila priporočila in pristope, ki lahko onkologom in urologom pomagajo tudi pri komunikaciji z bolniki.

Samo za strokovno javnost

Portal Onco-academia.com je zbirno mesto strokovnih vsebin o novostih in dogajanju s področja zdravljenja raka.

}